0
shortlogoخانه حساب کاربری سبد خرید0

تفاوت قهوه اسپشیال و کامرشیال چیست

  • انتشار : 1403/02/16
  • نویسنده : سبحان گنگی
  • 1556

اسپشیال و کامرشیال؛ تفاوت در چیست؟

قهوه جز جدایی ناپذیر زندگی ما انسان‌ها است. نوشیدن یک فنجان قهوه در کنار خانواده می‌تواند بهترین انتخاب برای شروع یک روز خوب باشد. مهمترین تفاوت قهوه کامرشیال و اسپیشیال در ترکیب دانه‌ ها است. قیمت قهوه روبوستا به دلیل اینکه قابلیت کشت در مکان‌ های مختلف را دارند و کمتر آسیب می‌ بینند، نسبت به قهوه عربیکا ارزان‌ تر هستند.

تفاوت قهوه اسپشیالیتی و کامرشیال چیست؟

قهوه اسپشیالیتی

قهوه اسپشیال (specialty coffee) ، قهوه عربیکایی است که رتبه و امتیاز آن بین 80 تا 100 باشد. در واقع هیچ قهوه روبوستایی امتیاز بالای 80 ندارد و اسپشیال نیست.
رتبه دهی قهوه توسط انجمن تخصصی قهوه امریکا (SCA) انجام می شود که باید استانداردهای حسی و فیزیکی لازم را برآورده سازد.
استانداردهای فیزیکی قهوه اسپشیال، شامل ظاهر یکدست و اندازه مناسب دانه و وزن یکنواخت است. همچنین این نوع قهوه باید عاری از دیفکت ( ناخالصی هایی نظیر سنگ، خاک یا دانه شکسته و …) بشد.
استانداردهای حسی قهوه اسپشیال هم شامل عطر و طعم متعادل و اسیدیته ملایم می‌شود.
برای ارزیابی استانداردهای حسی قهوه اسپشیال، از روشی به نام کاپینگ بهره گرفته می‌شود. در این روش، یک گروه متخصص در صنعت قهوه، دانه‌های قهوه را تجزیه و تحلیل می‌کنند.

فرق بین قهوه کامرشیال و اسپشیالیتی

روش کاپینگ یک روش تخصصی است و امکان ذکر کامل مراحل در این نوشتار نیست اما بصورت کلی روش به این صورت است:

دانه های قهوه روست شده، آسیاب می‌شوند.
قهوه آسیاب شده را در 4 فنجان (cup) ریخته می‌شود.
آب داغ ( 90 تا 96 درجه) به قهوه آسیاب شده اضافه می‌شود.
حدود 4 تا 5 دقیقه زمان لازم است تا قهوه دم بکشد.
پس از دم کشیدن قهوه، فرد متخصص قهوه را از نظر عطر، طعم، اسیدیته و بادی بررسی می کند و امتیاز مدنظر را به قهوه می‌دهد.

قهوه های اسپشیالیتی و سینگل اوریجین دلکینی

قهوه کامرشیال

بطور کلی قهوه کامرشیال یا قهوه تجاری، به قهوه ای گفته می‌شود که امتیاز و رتبه آن زیر 80 باشد. قهوه کامرشیال می‌تواند قهوه 100% روبوستا، ترکیب عربیکا و روبوستا و یا ترکیب چند نوع قهوه عربیکا با رتبه زیر 80 باشد. 
قهوه کامرشیال عطر و طعم پیچیده ای ندارد. قیمت قهوه کامرشیال نسبت به قهوه اسپشیال کمتر است و در مقیاس بالا تولید می‌شود.

تفاوت های قهوه اسپشیال و کامرشیال

طعم 

اولین سوالی که ممکن است در ذهن شما ایجاد شود این است که طعم و مزه کدام قهوه بهتر است. البته ذائقه و سلیقه هر شخص متفاوت بوده و ممکن است یکی از انواع قهوه را دوست داشته باشد. اگر تلخی قهوه شما را آزار می‌ دهد و علاقه‌ ای به آن ندارید، بهترین گزینه برای شما استفاده از قهوه اسپشیال است که به دلیل استفاده از دانه‌ های عربیکا خوش طعم‌ تر است. برخی از افراد به تلخی قهوه علاقه دارند، بهتر است از قهوه کامرشیال که درصدی از دانه‌ های روبوستا در آن وجود دارد، استفاده کنند.

قهوه اسپشیالیتی دم آوری

میزان کافئین

دیگر تفاوت قهوه کامرشیال و اسپشیال در مقدار کافئین قهوه است. اگر جز افرادی هستید که به خوردن قهوه علاقه دارید احتمالاً از این نکته اطلاع دارید که قهوه روبوستا میزان کافئین بیشتری دارد. قهوه کامرشیال دارای دانه قهوه روبوستا، دارای کافئین بیشتری بوده و با مصرف آن میزان کافئین بالاتری دریافت خواهید کرد. این ویژگی یکی از مزایای قهوه کامرشیال یا تجاری می‌ باشد. با آگاهی از این ویژگی بهتر است از مصرف قهوه کامرشیال چند ساعت قبل از خوابیدن خودداری کنید تا خواب شما دچار اختلال نشود.

قهوه های کافئین بالا دلکینی

مقایسه قیمت قهوه کامرشیال و اسپشیالیتی

دیگر تفاوت قهوه کامرشیال و اسپیشیال در قیمت آن است. همانطور که گفته شد قهوه اسپشیال به دلیل اینکه به طور کامل از نژاد عربیکا است، قیمت بالاتری دارد. اما قهوه کامرشیال به دلیل استفاده از درصد کمتری دانه عربیکا نسبت به قهوه اسپشیال ارزان‌ تر می‌ باشد. علاوه بر این قهوه کامرشیال به صورت تجاری و در حجم زیاد تولید می‌ شود بنابراین قیمت تمام شده کمتری دارد و همین موضوع موجب ارزان تر بودن آن است.

کیفیت

دانه‌ هایی که در قهوه اسپشیال استفاده می‌ شوند به صورت خاص گزینش شده و از دانه‌ های بی‌ کیفیت استفاده نمی‌ کنند. فرآیند روست نیز در قهوه اسپشیال با دقت و تمرکز بیشتری انجام می‌ شود. بنابراین قهوه اسپشیال نسبت به کامرشیال کیفیت بالاتری دارد. البته لازم است بدانید که در تهیه قهوه اسپشیال از دانه‌ های عربیکا که کیفیت بالاتری نیز دارند استفاده می‌ شود. اما قهوه کامرشیال معمولا درصد کمتری دانه عربیکا دارد و مقداری روبوستا نیز در آن مخلوط شده است.

نحوه برداشت

پیشرفت علم و تکنولوژی موجب سهولت در کارها و کمک به انسان ها در انجام راحت تر آن ها شده است. دیگر تفاوت قهوه کامرشیال و اسپیشیال در نحوه برداشت آن است. برخلاف سایر محصولات کشاورزی استفاده از ماشین آلات صنعتی در برداشت قهوه مناسب نیست. قهوه‌ هایی که ارزش بیشتری دارند توسط کشاورز و به صورت دستی کاشته و برداشت می‌ شوند. این موضوع باعث می‌ شود تا کشاورز دانه‌ های آسیب دیده و نرسیده را برداشت نکند.

برداشت قهوه از مزارع

اما اگر در برداشت دانه‌ های قهوه از ماشین آلات صنعتی استفاده شود، دستگاه با ویبره کردن درختچه قهوه دانه‌ ها را برداشت می‌ کند. این کار باعث می‌ شود تا تمامی دانه های آسیب دیده و نرسیده نیز جمع آوری شوند. بنابراین کیفیت دانه‌ هایی که به صورت دستی برداشت می‌ شوند به مراتب بالاتر است. در تهیه قهوه اسپشیال به صورت کامل از دانه‌ های عربیکا استفاده می‌ کنند. این دانه‌ ها به دلیل شرایط خاص تولید و رویش در ارتفاعات باید توسط کشاورز به صورت دستی برداشت شوند زیرا امکان بردن ماشین آلات به ارتفاعات ممکن نمی‌ باشد. دانه‌ های ربوستا در بیشتر مناطق قابل کشت هستند. بنابراین برای برداشت راحت‌ تر آن ها بیشتر از ماشین آلات صنعتی استفاده می‌ کنند.

روست و برشته کاری قهوه کامرشیال و اسپیشیال

یکی از مهم‌ ترین مواردی که باید در مورد تفاوت قهوه کامرشیال و اسپیشیال بدانید نحوه روست و برشته کاری آن در کارخانه روست قهوه است. نحوه روست و برشته کاری قهوه تاثیر زیادی بر طعم و کیفیت آن دارد، بنابراین این فرایند باید با دقت انجام شود.

روست قهوه در کارخانه

قهوه‌ های اسپیشیال با توجه به فصل برداشت، نژاد، منطقه و ... به صورت جداگانه برشته می‌ شوند.
در فرایند روست این قهوه‌ ها باید حرارت و مدت زمان روست با دقت کنترل شود. هدف از این کنترل دقیق ایجاد طعم و عطر منحصر به فرد در این قهوه است. بنابراین فرایند برشته کاری قهوه اسپشیال باید توسط بهترین استادان روست انجام شود. قهوه‌ های تجاری به دلیل حجم بالا و برای کاهش هزینه‌ ها به صورت گروهی برشته می شوند.

قهوه های ایتالین روست دلکینی

کنترل کیفیت دانه قهوه

یکی از مهمترین مسائلی که در تهیه قهوه کیفیت موثر است، کیفیت دانه‌ قهوه می‌ باشد. قهوه‌ های اسپیشیال با استانداردهای بین المللی سازمان قهوه مطابقت داشته و در تهیه و تولید آن ها حساسیت و دقت زیادی می شود. تفاوت قهوه‌ کامرشیال و اسپشیال در کنترل کیفیت آن ها است این موارد شامل شکل، رنگ و سایز دانه‌ ها، رطوبت دانه‌ ها، درجه برشته کاری آن ها، طعم، عطر، شیرینی و تلخی قهوه و ... می باشد(+) تمامی مواردی که بیان شد در تهیه قهوه‌ های کامرشیال حساسیت کمتری داشته و دقت کمتری به آن ها می‌ شود. برای تهیه قهوه کامرشیال نیز کیفیت دانه‌ ها و موارد دیگر کنترل می‌ شود اما این کار به خوبی کنترل کیفیت در قهوه اسپشیال نیست.


کلام پایانی

در این مقاله از سایت دلکینی سعی کردیم اطلاعات جامع و کاملی در مورد تفاوت قهوه‌ کامرشیال و اسپشیال و روش‌ های انتخاب آن در اختیار شما قرار دهیم. ذائقه و سلیقه یکی از مهم‌ ترین فاکتورها برای انتخاب قهوه مناسب است. در تهیه قهوه اسپشیال دانه‌ های باکیفیت عربیکا استفاده می‌ کنند.
تفاوت قهوه کامرشیال و اسپیشیال در طعم و مزه قیمت میزان کافئین کیفیت و ... است. قهوه‌ های اسپیشیال برای داشتن کیفیت بالاتر به صورت دستی توسط کشاورزان برداشت می‌ شوند. زیرا با استفاده از ماشین آلات صنعتی تمام دانه‌ های قهوه از جمله نارس و آسیب دیده نیز برداشت می‌ شوند. به طور کلی فرایند تهیه و تولید قهوه‌ های اسپشیال نسبت به قهوه‌ کامرشیال پیچیده‌ تر بوده و همین موضوع موجب کیفیت بیشتر و قیمت بالاتر آن شده است.

مقالات پیشنهادی

تفاوت قهوه دمی و اسپرسو-کدام یک بهتر است

قهوه دمی با ابزارهای دم‌آوری همچون موکاپات، ایروپرس، کمکس و فرنچ پرس تهیه می‌شود و به‌طور کلی طعم ملایم و متعادلی دارد. از طرفی، قهوه اسپرسو توسط دستگاه اسپرسوساز با استفاده از فشار بالا، در مدت‌زمانی کوتاه تهیه می‌شود و طعم قوی و غنی‌تری دارد. این دو نوع قهوه از نوع روست دانه قهوه گرفته تا نحوه عصاره‌گیری، تفاوت‌های چشم‌گیری با یکدیگر دارند.

منظور از اسیدیته قهوه چیست؟

اسیدیته قهوه به طعم ترش یا تیز قهوه گفته می‌شود. عوامل مختلفی مانند نوع دانه قهوه، درجه روست، نحوه آسیاب کردن و روش دم کردن می‌توانند بر میزان اسیدیته قهوه تأثیر بگذارند. قهوه‌های عربیکا اسیدیته بیشتری نسبت به قهوه‌های روبوستا دارند.

قهوه ترک فرانسه و اسپرسو تفاوت در چیست؟

آسیاب قهوه ترک بسیار ریز و آردی شکل است و با ابزار دم‌آوری با نام جذوه دم‌آوری می‌شود. قهوه اسپرسو هم آسیاب ریز دارد اما کمی درشت‌تر از قهوه ترک. قهوه اسپرسو همانطور که از نامش پیداست، با ماشین اسپرسو دم‌آوری می‌شود. از طرفی قهوه فرانسه با درجه آسیاب درشت و در فرنچ‌پرس دم‌آوری می‌شود.

نظرات کاربران
captcha
قهوه قهوه
دمنوش دمنوش