0
shortlogoخانه حساب کاربری سبد خرید0

آشنایی با اصطلاحات قهوه

  • انتشار : 1403/01/05
  • نویسنده : زهرا پرخید
  • 879

با اصطلاحات قهوه بیشتر آشنا شویم

معمولا روی پاکت قهوه یک سری اطلاعات نوشته شده است که به شما کمک می‌کند، قهوه درست را انتخاب کنید که متناسب با سلیقه خودتان باشد. اما اگر شما متوجه معنای هر کدام از این اصطلاحات نشوید، احتمالا باید بر حسب شانس یک قهوه را انتخاب کنید؛ اگر مطابق با سلیقه شما بود آن را تمدید کنید. اما اگر طعم قهوه را نپسندید احتمالا با گفتن جمله "حیفِ پول"، پاکت قهوه را کنار می‌گذارید! 
برای این که پول خود را حیف نکنید و همیشه قهوه‌ای را خریداری کنید که کاملا مناسب شماست، بهتر است که اصطلاحات زیر را یاد بگیرید.   

Acidity

اسیدیته به معنای طعم ترشی است که در قهوه حس می‌شود. معمولا اسیدیته در قهوه، نشان از درخشندگی یا سرزندگی دارد.
اسیدیته یکی از مشخصه‌های اصلی قهوه  است که توسط متخصصان قهوه برای توصیف طعم قهوه استفاده می‌شود. اسیدیته یک ویژگی مطلوب است و ربطی به سطح اسید (PH) قهوه ندارد.
به طور کلی می‌توان اسیدیته را شیرین، ترد و یا ترش توصیف کرد. سایر اصطلاحات مورد استفاده برای توصیف اسیدیته قهوه عبارتند از خشک، تیز، متوسط. اسیدیته قهوه ممکن است دارای طعم میوه‌ای مانند مرکبات، لیمو یا توت باشد. 

آشنایی با اصطلاحات رایج قهوه-اصطلاحات تخصصی قهوه

Sweetness

اصطلاح sweetness به میزان شیرینی یا طعم شیرین در قهوه اشاره دارد. وقتی که از sweetness در قهوه صحبت می‌شود، منظور این است که در طعم قهوه، نت هایی از شیرینی قابل تشخیص هستند. این شیرینی می‌تواند از منبع گیاهی خود قهوه (مثل نت های شیرین در دانه قهوه) یا نت های ایجاد شده در فرآیند پخت دانه‌های قهوه آمده باشد. Sweetness می‌تواند یکی از جنبه‌های مطلوب و لذت‌بخش در تجربه قهوه باشد.

Arabica

اولین گونه کشت شده درخت قهوه است و حدود 60 درصد قهوه جهان را تشکیل می‌دهد. از نظر کیفیت به طرز چشمگیری نسبت به سایر گونه‌های قهوه برتری دارد. 

قهوه عربیکا

Robusta

ربوستا نوع دیگری از دانه قهوه است که به نسبت عربیکا، پرکافئین‌تر و تلخ‌تر است. منشأ روبوستا در مرکز و غرب جنوب صحرای آفریقا است. این دومین قهوه پرطرفدار در جهان است و  کمتر از 40 درصد از تولید قهوه در جهان را تشکیل می‌دهد.
ربوستا بعد از عربیکا که 60 درصد از قهوه در جهان را تشکیل می‌دهد، در رتبه دوم قرار دارد.

قهوه ربوستا

 Aroma

به رایحه‌ای که از قهوه تازه آسیاب شده (رایحه خشک) و قهوه تازه دم خارج می‌شود؛ آروما می‌گویند.

Balance

قهوه های مناطق مختلف ویژگی‌های متفاوتی دارند. ما برای درک مزه و طعم قهوه، از حس چشایی و حس بویایی ما کمک می‌گیریم. صفاتی مثل آروما، اسیدیته و تلخی، بادی و... از جمله مواردی است که بعد از چشیدن بیان می‌شود. زمانی یک قهوه متعادل یا اصطلاحا بالانس است که هیچ ویژگی واحدی بر دیگر ویژگی‌ها غلبه نمی‌کند.  ممکن است یکی از این ویژگی‌ها کمی متمایز باشد، اما هنوز هم می‌توانید عطر، طعم و اسیدیته را تشخیص دهید.

Blend

احتمالا خیلی زیاد این اصلاح را دیده یا شنیده باشید. قهوه بِلِند (قهوه ترکیبی) به معنای، ترکیب دانه‌های قهوه از کشورها یا مناطق مختلف در سراسر جهان است تا به یک بیان منحصربه‌فرد از طعم، اسیدیته و بادی دست یابد.

ترکیب قهوه عربیکا و ربوستا

Body

به زبان ساده، بادی قهوه به معنای غلظت و سنگینی آن است. این احساس سنگینی رو معمولا، مخصوصاً با فشار دادن زبان به کام می‌توانیم تشخیص دهیم.
بادی قهوه ممکن است سبک (یا نازک)، متوسط یا کامل توصیف شود.

Briny

این اصطلاح به احساس شوری ناشی از گرمای بیش از حد گفته می‌شود زمانی که قهوه برای مدت طولانی پس از دم کردن روی وسیله گرم کننده باقی مانده می‌ماند.

Chemex

یک نوع قهوه ساز کلاسیک جهت دم آوری قهوه است که بسیار شبیه به  ساعت شنی می‎باشد. یک فیلتر کاغذی در قسمت بالا قرار می‌گیرید. البته کمکس تنها قهوه‌سازی نیست که از فیلتر استفاده می‌کند؛ اما فیلترهای  Chemex  از فیلترهای کاغذی دیگر متراکم‌تر هستند و بسیاری بر این باورند که این باعث ایجاد یک فنجان قهوه شیرین‌تر و متعادل می شود.

Clean

وقتی که قهوه را می‌چشند و هیچ عیب واضح و قابل تشخیصی در آن پیدا نمی‌کنند، از اصطلاح clean استفاده می‌شود. 

Creama

 فوم ضخیم و کاراملی رنگی که سطح اسپرسو را می‌پوشاند.

کرما قهوه

Cupping

فرآیندی است که توسط متخصصان برای نمونه‌برداری و ارزیابی قهوه استفاده می‌شود. قهوه آسیاب شده در فنجان‌ها ریخته می‌شود، آب روی تفاله‌ها ریخته می‌شود و حالا یک مایع مزه‌دار داریم.
یک کاپر و یا در بعضی موارد یک باریستا، می‌تواند قهوه را بر اساس پارامترهای مشخصی مانند عطر، اسیدیته و مزه آن قضاوت کند  و در نهایت یک نمره برای آن در نظر بگیرد.

قهوه decaf

قهوه بدون کافئین که حداقل 97 درصد از کافئین آن حذف شده باشد، به عنوان قهوه بدون کافئین طبقه‌بندی می‌شود. 

 Flavor

فلیور به معنای طعم و مزه قهوه است و برای توصیف طعم آن معمولا به ویژگی‌هایی مانند اسیدیته، بادی و عطر اشاره می‌کنند.

Roast

"Roast" در اصطلاح قهوه به مرحله برشته کاری دانه‌های سبز قهوه اطلاق می‌شود. این مرحله تأثیر زیادی بر طعم و رایحه نهایی قهوه دارد. قهوه ممکن است به صورت "light roast" (پخت کم)، "medium roast" (پخت متوسط) یا "dark roast" (پخت تیره) باشد، که هرکدام ویژگی‌های مختلفی از نظر طعم و عطر دارند.

برشته کاری قهوه

Aftertaste

پس مزه یا افتر تیست در قهوه، به مزه‌ها و عطرهایی اطلاق می‌شود که پس از بلع در دهان باقی می‌ماند. در مقایسه با سایر نوشیدنی‌ها، طعم قهوه برای مدت طولانی باقی می‌ماند: طعم پس از خوردن یک اسپرسو می‌تواند تا 15 دقیقه در دهان باقی بماند.

Finish

تجربه حسی قهوه درست زمانی که بلعیده می‌شود. فینیش اصطلاحی است که اخیراً از دنیای شراب به قهوه وارد شده است؛ این احساس بلافاصله پس از بلعیدن قهوه را توصیف می‌‌کند.

Ground coffee

این اصطلاح به معنای قهوه آسیاب شده یا پودر شده است. قهوه آسیاب شده همان چیزی است که قهوه دم کرده از آن ساخته می‌شود. دقیقا مانند آرد که از گندم درست می‌شود. 

قهوه آسیاب شده

Spicy nots

نت‌های ادویه‌ای، یکی از نت‌های طعمی رایج در قهوه است. همانطور که از نامش پیداست، این نت‌ها شما را به یاد ادویه خواهد انداخت.

Clarity

وضوح در قهوه، معنای آسانی تشخیص طعم و مزه قهوه اشاره دارد. شفافیت و وضوح قهوه زمانی بالاست که مواد محلول قهوه (مواد جامد و ذرات ریز) در قهوه کم باشد. قهوه‌ای که وضوح و شفافیت طعمی بالا داشته باشد، گاهی اوقات تمیز (clean) یا پیچیده (complex) نامیده می‌شود.

Bitter

تلخی قهوه در انواع قهوه‌‌ها وجود دارد، چون فرآیند برشته کردن باعث می‌شود تا اسیدهای خاصی از قهوه، تبدیل به ترکیبات تلخ شوند. در واقع وقتی قهوه برشته می‌شود، اسیدهای کلروژنیک موجود در قهوه سبز خام کم آب می‌شوند و به لاکتون‌های اسید کلروژنیک با طعم تلخ تجزیه می‌شوند. در واقع، اگر قهوه شما تلخی نداشت، ممکن است طعم خیلی اسیدی یا شیرینی را حس کنید. تلخی، قهوه را متعادل می‌کند. مقدار کمی از تلخی به اطمینان از پیچیدگی و تکمیل طعم های دیگر کمک می کند؛ بدون اینکه اذیت‌کننده باشد.

Bready

زمانی که قهوه طعمی شبیه به نان یا غلات دارد. درجه رست‌های خیلی سبک ممکن است طعم نان، چوبی یا دانه مانند داشته باشند.

Buttery

گاهی اوقات قهوه‌ای که می‌خورید شما را یاد طعم کره می‌اندازد. برای توصیف چنین قهوه‌ای از اصطلاح باتِری یا کره‌ای استفاده می‌کنند. در واقع چربی موجود در قهوه، تلخی قهوه را از بین می‌برد و طعم شکلاتی دلپذیری از خود به جا می‌گذارد.

Caramelly

کاراملی اصطلاحی است که برای توصیف قهوه‌ای استفاده می‌شود که دارای رایحه شیرین کارامل است. قندهای واقعی در یک قهوه می‌توانند کاملا قابل حس باشند و به عنوان یک شیرینی ملایم ظاهر شوند. گاهی اوقات این شیرینی شبیه عسل یا کارامل است.

Carbony

کربنی اصطلاحی است که برای توصیف قهوه‌ای به کار می‌رود که دارای طعم‌های برشته، کربنی و دودی می‌باشد.

Chocolaty

شکلاتی اصطلاحی است که برای توصیف قهوه‌ای استفاده می شود که دارای رایحه شیرین شکلات است. شکلات و قهوه بهترین طعم‌هایی هستند که در کنار هم می‌توان تجربه کرد. یکی از بهترین ترکیبات، شکلات و قهوه، است؛ شکلات طعم غنی و تلخ قهوه را متعادل می‌کند. 

Complex

کامپلکس، اصطلاحی است که برای توصیف قهوه‌ای که دارای طعمی غنی و چند لایه است استفاده می‌شود. قهوه به طور طبیعی حاوی ترکیبات مختلفی از جمله کافئین، آنتی اکسیدان‌ها و دی‌ترپن‌ها است. بنابراین، قهوه پیچیده یا کامپلکس را می‌توان به وجود این ترکیبات نسبت داد.

Earthy

زمانی که قهوه طعم و رایحه‌ای از خاک تازه یا خاک مرطوب دارد، برای توصیفش از این اصطلاح استفاده می‌شود. نت‌های خاکی معمولاً در قهوه‌های فرآوری شده نیمه خشک اندونزی یافت می‌شوند.

Ferment

تخمیر فرآیندی است که در آن دانه‌های قهوه در آب خیسانده می‌شوند تا میکروارگانیسم‌ها بتوانند آنها را تخمیر کنند. دانه‌های قهوه به مدت 24 تا 48 ساعت استراحت می‌کنند. پس از تخمیر، دانه‌های قهوه شسته و خشک می‌شوند. فرآیند تخمیر ترکیبات خاصی را در قهوه تجزیه می‌کند که می‌تواند بر طعم آن تأثیر بگذارد.

Floral

نت‌های گلی دانه‌های قهوه، عطر قهوه را برجسته می‌کند. وجود و قدرت نت‌های گلی در قهوه به عوامل زیادی بستگی دارد؛ مثل نحوه پردازش قهوه و میزان رست آن. در مقایسه با گروه‌های دیگر نت‌ها، نت‌های گلی یک گروه سرسخت و بسیار قوی هستند که به راحتی حس می‌شوند.

Fruity

قهوه با طعم میوه‌ای به این معنی است که با نوشیدن آن، طعمی شبیه به میوه احساس می‌کنید. گاهی اوقات طعم پس از آن یا aftertaste می‌تواند طعمی شیرین و میوه‎ای داشته باشد. البته بسیاری از مردم این طعم‌های لطیف را از طریق رایحه و بوی قهوه متوجه می‌شوند. 

Malty

مالت عطر جو در قهوه شماست. این توصیف اغلب با "نان تست مانند" ترکیب می‌شود که شامل عطر غلات، جو و نان تست می‌شود. 

Mellow

قهوه ملو معمولاً یک قهوه سبک با میزان رست متوسط و متعادل است و تن‌واری سبک و مطبوع دارد. 

Unclean

هر فنجانی که دارای یک آشفتگی از نت‌های غیرشفاف و نامشخص باشد، تمیز نیست و اصطلاحا به آن unclean می‌گویند.

حرفه‌ای قهوه انتخاب کنید.

اصطلاحات بالا، تمام اصطلاحات رایجی بود که در ارتباط با قهوه به کار می‌روند. با آگاه بودن از معنای این اصطلاح اتقبل از خرید قهوه ، می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین قهوه‌ای که دوست دارید را تهیه کنید. بسیاری از افراد به صورت تصادفی یک قهوه را انتخاب می‌کنند؛  شاید این کار برای کسی که به تازگی به جرگه افراد قهوه‌خور پیوسته، جواب دهد. اما برای افرادی که مدت‌هاست قهوه نوشیدنی هر روزه آنها شده، نه! شما جزو دسته دوم باشید؛ آنهایی که حرفه‌ای انتخاب می‌کنند.

توصیه می‌شود قبل از خرید قهوه، مقاله راهنمای خرید قهوه را بخوانید.

مطالعه بیشتر:

آشنایی با منو کافی شاپ

منظور از اسیدیته قهوه چیست؟

نظرات کاربران
captcha
Ali
واقعا عالی، کامل و آموزنده بود ممنون
ثبت پاسخ

(0)
(0)

فهرست
قهوه قهوه
دمنوش دمنوش