0
shortlogoخانه حساب کاربری سبد خرید0

کدام قهوه بیشترین و قوی ترین کافئین را دارد؟

  • انتشار : 1403/03/10
  • نویسنده : زهرا پرخید
  • 1762

عوامل موثر بر میزان کافئین قهوه

بسیاری از افراد در حین نوشیدن قهوه به سوالاتی مانند «کدام قهوه کافئین بیشتری دارد؟» یا «کدام قهوه انرژی بیشتری دارد؟» فکر می‌کنند. به طور کلی 3 مورد بر میزان کافئین انواع قهوه تاثیر دارد. اولین مورد مربوط به نوع دانه‌های قهوه است؛ دانه قهوه ربوستا به نسبت دانه قهوه عربیکا کافئین بیشتری دارد، هر چه درصد روبوستا یک میکس قهوه بالاتر باشد، آن قهوه پر کافئین‌تر خواهد بود. دومین مسئله به درجه رست قهوه مربوط می‌شود؛ بر خلاف آنچه که همه تصور می‌کنند، هر چه قهوه دارک‌تر باشد کافئین کمتری دارد چون کافئین در اثر حرارت دیدن بیشتر کم و کم‌تر می‌شود. پس هر قهوه شما روشن‌تر باشد و درجه روست ملایم‌تر داشته باشد، کافئین آن بیشتر خواهد بود. سومین عامل تعیین‌کننده در میزان کافئین، به روش عصاره‌گیری بستگی دارد؛ به طور کلی مقدار کافئین در قهوه دمی از اسپرسو بیشتر است.
ممکن است بعضی از این موارد برخلاف نظراتی باشد که تا کنون تصور می‌کردید، ما همه چیز را در این مقاله به طور واضح و ساده توضیح داده‌ایم. برای این که تمام موارد تاثیرگذار در میزان کافئین قهوه را با جزئیات بدانید، این مقاله را بخوانید. 

کدام نژاد قهوه کافئین بیشتری دارد؟

نژاد قهوه

وقتی صحبت از میزان کافئین به میان می‌آید، همه قهوه‌ها برابر نیستند. برند‌ها و انواع دانه‌های قهوه از نظر میزان کافئین متفاوت هستند. برای مثال میزان کافئین دانه‌های قهوه ربوستا، از قهوه عربیکا بیشتر است. اگر قهوه پرکافئین را می‌پسندید، باید قهوه‌ای را انتخاب کنید که درصد روبوستای بالایی داشته باشد. اگر هم قهوه کم‌کافئین مصرف می‌کنید، باید قهوه شما درصد بالایی عربیکا داشته باشد.


تفاوت قهوه عربیکا و ربوستا

میزان برشته‌کاری یا روست

میزان برشته‌کاری و یا رست کردن بر میزان کافئین موجود در فنجان شما نیز تأثیر می‌گذارد. به طور کلی، درجه لایت روست در مقایسه با دارک روست ، کافئین بیشتری را حفظ می‌کنند. بنابراین، اگر کافئین قوی را ترجیح می‌دهید، لایت روست را انتخاب کنید. اما اگر بیشتر به طعم‌های غنی و دودی علاقه دارید، رست تیره و دارک را انتخاب کنید؛ اما بدانید که دوز کافئین کمتری دریافت خواهید کرد.

انواع درجه روست قهوه

مقدار قهوه مصرفی

یکی دیگر از عوامل مهم، میزان قهوه‌ای است که برای ترکیب با آب انتخاب می‌کنید. طبیعی ست که هرچه بیشتر از قهوه استفاده کنید، میزان کافئین آن بیشتر می‌شود. بنابراین، اگر می‌خواهید کافئین شما را یک ضربه فنی اساسی کند، در ریختن پودر قهوه دست و دلباز باشید. فقط مطمئن شوید که زیاده روی نمی‌کنید، چون ممکن است مانند یک کانگورو با سوخت کافئین از دیوارها بپرید!

روش تهیه و دم‌آوری

نحوه تهیه قهوه هم در میزان کافئین نقش دارد. روش‌های مختلف دم کردن، کافئین را متفاوت استخراج می‌کنند. به عنوان مثال، اسپرسو با فشار دادن آب داغ به دانه‌های ریز آسیاب شده قهوه تهیه می‌شود و در نتیجه یک شات غلیظ و کافئین‌دار ایجاد می‌شود.
از طرف دیگر، قهوه چکه‌ای، استخراج کندتر قهوه است که ممکن است مقدار کمی کافئین در هر اونس را به همراه داشته باشد. بنابراین، اگر به دنبال دریافت سریع کافئین هستید، به سراغ شات اسپرسو بروید. اما اگر ترجیح می‌دهید قهوه خود را به آرامی میل کنید، قهوه دمی یا چکه‌ای می‌تواند بهترین گزینه باشد.

آیا روش دم‌آوری بر میزان کافئین تاثیر دارد؟

میزان کافئین در اسپرسو و قهوه دمی، یک سوال همیشگی است. آیا اسپرسو کافئین قوی‌تری نسبت به قهوه معمولی دارد؟ بیایید به زبان ساده، شفاف و روشن این موضوع را توضیح دهیم. خلاصه این مقاله این است که اگر نیاز دارید قهوه مثل یک سیلی یا ضربه محکم شما را بیدار و سرحال کند، قهوه اسپرسو را در آغوش بگیرید. اما این به این معنا نیست که میزان کافئین اسپرسو از قهوه دمی بیشتر است. جالب شد! در این مقاله این موضوع را به طور کامل توضیح می‌دهیم(+)

کافئین نوشیدنی های مختلف

کافئین اسپرسو بیشتر است یا کافئین قهوه دمی؟

یک اونس اسپرسو که به عنوان شات نیز شناخته می‌شود، حاوی 63 میلی‌گرم کافئین است. قهوه دمی در هر اونس دارای 12 تا 16 میلی‌گرم کافئین است(*) مقدار کافئین در یک شات اسپرسو بیشتر از یک اونس قهوه دمی است. تفاوت چشمگیری است، اینطور نیست؟ اما یک دقیقه صبر کنید! قبل از اینکه تاج را بر سر اسپرسو بگذارید، بیایید همه‌جانبه‌تر به این موضوع نگاه کنیم.
ما گفتیم که هر "اونس" از قهوه دمی و اسپرسو چه مقدار کافئین دارند؛ یعنی اگر مقایسه اونس در ازای اونس باشد، اسپرسو تاج کافئین را می‌گیرد. چه کسی واقعاً یک اونس قهوه دمی می‌نوشد و تمام؟ مطمئناً، هیچ‌کس! همه افراد معمولا یک شات اسپرسو می‌خورند که برابر با همان یک اونس است. اما قهوه دمی به طور معمول در حجم 8 اونس خورده می‌شود؛ اگر 8 اونس را در 12 و یا 16 ضرب کنیم؛ اعداد 95 و 128 را خواهیم داشت. بنابراین میزان کافئین یک لیوان قهوه دمی، 95 تا 128 میلی‌گرم است.
تا اینجا متوجه شدیم که یک شات اسپرسو حاوی 63 میلی‌گرم کافئین و یک لیوان قهوه دمی حاوی 128 میلی‌گرم کافئین می‌باشد. پس قهوه دمی حاوی میزان کافئین بیشتری است و تاج به قهوه دمی تعلق می‌گیرد!

چرا من حس می‌کنم کافئین اسپرسو از کافئین قهوه دمی بیشتر است؟

برخی افراد به توانایی اسپرسو در ارائه یک تکان و بیداری شدید سوگند یاد می‌کنند! با وجود این که میزان کافئین اسپرسو از قهوه دمی کمتر است؛ پس چرا حس می‌کنیم که تاثیر بیشتری دارد؟ ببینید، یک شات اسپرسو معمولاً خیلی سریع‌تر از یک فنجان قهوه دمی خورده می‌شود؛ گاهی یک ضرب و گاهی با دو یا سه جرعه!
بنابراین در مدت کوتاهی به طور یک جا، بدن شما کافئین دریافت می‌کند و مثل یک سیلی به صورت شما برخورد می‌کند. برای همین هم حس می‌کنید که اسپرسو شما را سریع‌تر از یک ساعت با زنگ جیغ بیدار می‌کند. قهوه دمی معمولا به صورت آرام آرام خورده می‌شود؛ کافئین کم کم وارد بدن شما می‌شود. اگر بخواهیم سیلی زدن اسپرسو را با قهوه دمی مقایسه کنیم، چیزی شبیه به نوازش می‌ماند!

مقایسه کافئین قهوه دمی و اسپرسو

میزان کافئین قهوه دمی از اسپرسو بیشتر است؛ اما ملایم‌تر!

آیا هنوز هم در مورد کافئینی که از اسپرسو دریافت می‌کنید در مقایسه با یک فنجان قهوه معمولی و دمی تعجب می‌کنید؟ بیایید یک بار دیگر به دنیای جذاب کافئین شیرجه بزنیم! اول، همانطور که گفتیم سرعت نوشیدن قهوه اهمیت دارد. وقتی صحبت از اسپرسو به میان می‌آید، مثل یک قهرمان یک ضرب آن را می‌خورید. به دنبال آن، کافئین هم سریع و خشمگینانه به شما ضربه می‌زند.
از طرف دیگر، وقتی یک فنجان قهوه معمولی یا دمی پیش روی شماست، آن را آرام آرام می‌نوشید؛ آهسته و پیوسته. بنابراین خبری از آن ضربه محکم کافئین نیست و در واقع کافئین شما را نوازش می‌کند!
حالا بیایید اندازه سرو قهوه دمی و اسپرسو را در نظر بگیریم. با اسپرسو، شما با یک شات کوچک و متمرکز روبرو هستید که تاثیر زیادی دارد. مانند یک جنگجوی کوچک نینجا است که یواشکی به سمت شما می‌آید و یک فن کاراته کافئین‌دار را به سیستم شما وارد می‌کند.
اما با یک فنجان قهوه دمی، با حجم بیشتری رو به رو هستید. مثل این است که یک غول دوست داشتنی با دست پر از کافئینش به آرامی پشت شما را نوازش کند! بنابراین، وقتی سرعت نوشیدن سریع اسپرسو را با مقدار سرو غلیظ آن در نظر بگیرید، جای تعجب ندارد که چرا برخی از مردم احساس می‌کنند که لرزش بیشتری نسبت به یک فنجان قهوه دمی ایجاد می‌کند.

چگونه کافئین کمتری مصرف کنم؟

آیا قصد دارید مصرف کافئین را کمتر کنید اما همچنان از نوشیدن اسپرسو لذت ببرید؟ در واقع اسپرسو گزینه خوبی برای مصرف کم کافئین است. البته فقط مطمئن شوید که روزانه مقدار آن را به یک شات محدود می‌کنید! تقریبا اعتدال همیشه جواب می‌دهد. اگر مقدار یک شات اسپرسو از نظر شما خیلی کم است و دوست دارید فنجان شما نوشیدنی بیشتری را در خود جای دهد، می‌توانید به جای یک شات اسپرسو، یک نوشیدنی مبتنی بر اسپرسو مانند کاپوچینو یا لاته بنوشید.
انتخاب نوشیدنی‌های مبتنی بر اسپرسو یک راه عالی برای لذت بردن از کافئین و البته رعایت اعتدال است. شیر موجود در نوشیدنی‌هایی مانند کاپوچینو و لاته به رقیق شدن اسپرسو کمک می‌کند، بنابراین در هر اونس کافئین کمتری دریافت می‌کنید. علاوه بر این، طعم نوشیدنی بسیار خوشمزه‌تر هم می‌شود. این یک انتخاب برد-برد است. اگر به دنبال کاهش مصرف کافئین خود هستید و همچنان می‌خواهید به یک فنجان اسپرسو پایبند باشید، به سراغ نوشیدنی‌های مبتنی بر اسپرسو بروید و لذت ببرید!

مقدار مصرف قهوه و کافئین آن

محصولات پیشنهادی

سوالات متداول

کدام نژاد قهوه بیشترین کافئین را دارد؟

عربیکا، محبوب‌ترین نژاد دانه قهوه، به طور متوسط بین 1.2 تا 1.5 درصد کافئین دارد. دانه های قهوه روبوستا به طور متوسط 2.2 تا 2.7 درصد کافئین دارند که تقریباً دو برابر این مقدار است! 

چه چیزی باعث می‌شود قهوه کافئین بیشتری داشته باشد؟

در واقع، قهوه با توجه به عوامل متعددی مانند تکنیک دم‌کردن، درجه برشته‌کاری، نوع دانه و مقدار سرو، می‌تواند از نظر میزان کافئین متفاوت باشد.

کافئین اسپرسو بیشتر است یا قهوه دمی؟

یک تصور غلط رایج این است که یک شات اسپرسو نسبت به یک فنجان قهوه قطره ای کافئین بیشتری دارد. مطالعات نشان می دهد که یک شات استاندارد 2 اونس اسپرسو حاوی حدود 80 میلی گرم کافئین است، در حالی که یک فنجان قهوه قطره ای 12 اونس حاوی حدود 120 میلی گرم کافئین است.

آیا 200 میلی گرم کافئین زیاد است؟

یک فرد بالغ سالم می‌تواند روزانه حدود 400 میلی گرم کافئین مصرف کند، پس شما می‌توانید با خیال راحت حدود چهار فنجان قهوه در روز بنوشید، مگر اینکه پزشک به شما توصیه دیگری کرده باشد. مصرف 200 میلی گرم کافئین هیچ گونه اثرات مضری در افراد سالم ایجاد نمی‌کند.

تاثیر کافئین موجود در قهوه بر بدن چگونه است؟

پاسخ بدن به قهوه یا کافئین در افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد. دوزهای کم تا متوسط کافئین (50 تا 300 میلی گرم) باعث افزایش هوشیاری، انرژی و توانایی تمرکز می‌شود، در حالی که دوزهای بالاتر ممکن است اثرات منفی مانند اضطراب، بی قراری، بی خوابی و افزایش ضربان قلب داشته باشد.

مقالات پیشنهادی

تفاوت قهوه دمی و اسپرسو-کدام یک بهتر است

قهوه دمی با ابزارهای دم‌آوری همچون موکاپات، ایروپرس، کمکس و فرنچ پرس تهیه می‌شود و به‌طور کلی طعم ملایم و متعادلی دارد. از طرفی، قهوه اسپرسو توسط دستگاه اسپرسوساز با استفاده از فشار بالا، در مدت‌زمانی کوتاه تهیه می‌شود و طعم قوی و غنی‌تری دارد. این دو نوع قهوه از نوع روست دانه قهوه گرفته تا نحوه عصاره‌گیری، تفاوت‌های چشم‌گیری با یکدیگر دارند.

قهوه ترک فرانسه و اسپرسو تفاوت در چیست؟

آسیاب قهوه ترک بسیار ریز و آردی شکل است و با ابزار دم‌آوری با نام جذوه دم‌آوری می‌شود. قهوه اسپرسو هم آسیاب ریز دارد اما کمی درشت‌تر از قهوه ترک. قهوه اسپرسو همانطور که از نامش پیداست، با ماشین اسپرسو دم‌آوری می‌شود. از طرفی قهوه فرانسه با درجه آسیاب درشت و در فرنچ‌پرس دم‌آوری می‌شود.

محبوب ترین نوع قهوه را بشناسید

تنها عطر قهوه نیست که باید خوشایند باشد؛ بلکه طعم آن نیز باید درخور عطر دلپذیرش باشد. اگر شما هم دنبال عطر و طعم خوشایند قهوه‌ای هستید که احساس مرغوبیت را به شما القا کند، قهوه عربیکا برای شماست.

نظرات کاربران
captcha
سوگند
من یه وقتایی نیاز دارم کافئین بیشتری دریافت کنم و این جور مواقع معمولا روبوستا رو انتخاب میکنم اما از اونجایی که طعم تلخشو نمیپسندم ترجیح میدم با بستنی بخورم که میشه آفوگاتو. اگر شما هم میخواید قهوه پر کافئین بخورید اما طعمشو دوست ندارید، نوشیدنی های دیگه که اسپرسو دارن سفارش بدین که طعم تلخ قهوه فقط نباشه. کارامل ماکیاتو هم طعمش خوب میشه
ثبت پاسخ

(0)
(0)

مریم
من فکر میکردم قهوه دارک کافئینش بیشتره که!
ثبت پاسخ

(0)
(0)

مسعود
همه فکر میکنن قهوه تیره و دارک کافئین بیشتری داره اما قهوه هر چی بیشتر تیره باشه کافئینش کمتره. اگر دنبال قهوه پر کافئینی باید درجه روست ملایم داشته باشه و رنگشون خیلی تیره نباشه
ثبت پاسخ

(0)
(1)

حسین
من تو مسافرت با قهوه فوری خودمو سرپا نگه میداشتم واقعا. خیلیییی خوب بود. منو فقط اسپرسو بالا میاره و فکر میکردم قهوه فوری کافئین بالایی نداشته باشه اما تاثیرش عالی بود و طعم خوبی هم داشت. من دوسش داشتم
ثبت پاسخ

(0)
(0)

قهوه قهوه
دمنوش دمنوش