0
shortlogoخانه حساب کاربری سبد خرید0

قهوه اسپشیالیتی

فیلتر ها

مرتب سازی بر اساس

رنج قیمتی

فیلتر محصولات

مرتب سازی بر اساس

رنج قیمتی

فیلتر محصولات

قهوه تخصصی

قهوه تخصصی یا قهوه اسپشیالیتی، اصطلاحی که این روزها بیشتر بر سر زبان‌ها افتاده است. این دیگر فقط فنجان قهوه معمولی نیست. قهوه تخصصی به دانه‌هایی گفته می‌شود که بر اساس معیارهای متعدد، به ویژه از نظر طعم و مزه، امتیاز بالایی دارند. از مزرعه تا فنجان شما، هر مرحله از فرآیند باید استانداردهای سختگیرانه‌ای را رعایت کند تا واجد شرایط برچسب قهوه تخصصی باشد در ادامه توضیح خواهیم داد که چه آیتم‌هایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و مهم هستند.
طبق تعریف انجمن قهوه تخصصی، قهوه تخصصی «به بالاترین کیفیت دانه‌های قهوه سبز اشاره دارد که توسط تولیدکنندگان واقعی با بیشترین پتانسیل طعم روست شده و سپس به درستی بر اساس استانداردهای توسعه‌یافته  SCAA  دم‌آوری می‌شوند.
قهوه تخصصی قهوه‌ای است که در آزمونی به نام "مقیاس استاندارد ویژه" امتیاز 80 یا بالاتر از 100 را کسب می‌کند. این مقیاس توسط انجمن تخصصی قهوه (SCA) تعیین می‌شود که قوانین و مقررات سختگیرانه‌ای را برای ارزیابی تعیین می‌کند.
دانه‌های قهوه تخصصی در ارتفاعات بالا، در آب و هوا و ترکیبات خاص با مدیریت دقیق رشد می‌کنند و طعم‌هایی بسیار فراتر از قهوه معمولی خلق خواهد شد. به همین دلیل، افراد زیادی جهت یافتن مزرعه قهوه مناسب برای کشت قهوه تخصصی تمام تلاش خود را می‌کنند تا در نهایت با کیسه‌های خاص و خوش‌طعم قهوه روبه‌رو شوند و از این طریق سود بسیاری کنند.

نحوه ارزیابی قهوه تخصصصی

قهوه تخصصی باید حداقل 80 امتیاز را توسط یک کاپر (تست کننده قهوه) به دست آورد.  ممکن است این اولین باری باشد که کلمه کاپر را می‌بینید و معنی آن را ندانید. کاپر به فردی گفته می‌شود که یک دوره دقیق و کامل را در ارتباط با ویژگی‌ها و مشخصه‌های قهوه را توسط موسسه کیفیت قهوه (CQI) گذرانده‌ است. کاپرها برای شناسایی تفاوت بین قهوه‌ها و کشورهای تولیدکننده آموزش دیده‌اند و توانایی بالایی در تشخیص طعم‌ها دارند.
هنگام ارزیابی قهوه اسپشیالیتی، طبیعی است که یک سری نواقص کوچک وجود داشته باشد اما فاکتورهایی برای ارزیابی مشخص شده که نباید از آنها عبور کنند. برای تبدیل شدن به یک دانه قهوه تخصصی، نباید هیچ نقص رده اولی وجود داشته باشد. مثلا نباید هیچ دانه سیاه یا ترشی وجود داشته باشد که طعم را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین دانه قهوه نیز نباید بیش از 5 عیب رده دومی داشته باشد. این عیوب شامل دانه‌های نارس، آسیب دیده، ترک خورده یا حتی تغییر رنگ می‌شود.
اگر دانه از همه این ارزیابی‌ها جان سالم به در ببرد، پس رسماً یک قهوه تخصصی است!

کشورهایی که قهوه تخصصی دارند

قهوه عربیکا و قهوه روبوستا گونه‌های محبوب قهوه در دنیای قهوه هستند اما فقط دانه‌های عربیکا قهوه‌های تخصصی در نظر گرفته می‌شوند. عربیکا در ارتفاع‌های بالا رشد می‌کند و همین موضوع باعث شده است تا کشورهایی مانند کلمبیا، اتیوپی، برزیل و اندونزی قهوه تخصصی داشته باشند.

کیفیت دانه قهوه اسپشیالیتی

در قلب بحث قهوه تخصصی، کیفیت دانه‌ها قرار دارد که توجه به آن قبل از خرید قهوه بسیار مهم است. این دانه‌ها با دقت و توجه زیاد در مناطقی با آب و هوای ایده‌آل رشد می‌کنند که منجر به طعم‌ها و عطرهای استثنایی می‌شود. سپس دانه‌ها با دقت بالا دست‌چین می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که تنها با کیفیت‌ترین دانه‌ها وارد مرحله برشته‌کاری یا روست می‌شوند.

 شفافیت در زنجیره تامین

شاید تعجب‌آور باشد ولی قهوه تخصصی در مورد شفاف بودن زنجیره تامین فاکتورهایی دارد که باید رعایت شوند. افرادی که به کار تولید و برشته کاری قهوه تخصصی مشغول هستند معمولا از نزدیک با کشاورزان کار می‌کنند تا  اطمینان حاصل شود که دانه باکیفیتی می‎خرد و قیمت‌ منصفانه‌ای برای محصولات تعیین شده است. علاوه بر این، تولیدکنندگان قهوه تخصصی تمام تلاش خود را می‌کنند تا مسیر زنجیره تامین آنها شفاف و واضح باشد بنابراین مصرف‌کنندگان دقیقاً می‌دانند که قهوه آنها از کجا می‌آید و چگونه تولید شده است.

برشته کاری و روست کردن قهوه اسپشیالیتی

وقتی صحبت از قهوه تخصصی به میان می‌آید، برشته کاری معنای متفاوتی می‌گیرد. فرآیند برشته‌کاری قهوه تخصصی با دقت فراوانی مدیریت می‌شود. همانطور که می‌دانید مدت زمان و روش روست کردن دانه‌ها می‌تواند طعم‌ها و ویژگی‌های مختلفی را به وجود آورد. از آنجا که برشته کردن دانه‌ها یکی از مراحل تعیین‌کننده کیفیت قهوه اسپشیالیتی است، مهارت و تجربه روستر اینجا به شدت مهم می‌شود. معمولا برای برشته و روست کردن دانه‌های تخصصی از افراد باتجربه و حرفه‌ای استفاده می‌شود.

روش های دم آوری قهوه اسپشیالیتی

در مرحله آخر، تکنیک‌های دم آوری و عصاره‌گیری نقش مهمی در نوشیدن قهوه تخصصی دارد. کافی‌شاپ‌های تخصصی و حرفه‌ای معمولا روی تجهیزات دم‌آوری باکیفیت سرمایه‌گذاری می‌کنند. آنها باریستاهای خود را آموزش می‌دهند تا قهوه با حفظ بالاترین کیفیت عطر و طعم تهیه شود. آنها نسبت به کوچکترین جزئیات حساس هستند و به مواردی مانند نسبت قهوه به آب، دمای دقیق آب، اندازه دقیق آسیاب و بسیاری از موارد ریز و درشت دیگر توجه می‌‌‌‌‌کنند تا مطمئن شوند که بعد از دم‌آوری نهایی با یک قهوه تخصصی و البته استثنایی روبه‌رو خواهند شد.

 
اهمیت قهوه اسپشیالیتی

اکثر روست‌کنندگان که قهوه تخصصی می‌فروشند، یک هدف در ذهن دارند؛ آنها می‌خواهند تا حد ممکن با مصرف‌کنندگان صادق و شفاف باشند.
قهوه یک نوشیدنی محبوب و رایج است و همین موضوع باعث شده تا اهمیت نوشیدن قهوه خوب کمرنگ شود. معمولا وقتی یک محصول به وفور در همه جا قابل دسترس می‌شود، اولین چیزی که به فراموشی سپرده می‌شود کیفیت آن است.  قهوه تخصصی خاص است زیرا برای پایداری، کیفیت، همکاری و مهم‌تر از همه برای مردم ارزش قائل است.
شما با نوشیدن قهوه اسپشیالیتی تجربه‌ای متفاوت و البته ارزشمند خواهید داشت و احتمالا بعد از آن سلیقه و ترجیحات شما را در نوشیدن قهوه تحت تاثیر قرار می‌دهد.

خرید قهوه اسپشیالیتی از فروشگاه اینترنتی دلکینی

با توجه به این که قهوه به یکی از نوشیدنی‌های پرطرفدار در دنیا تبدیل شده و صنعت قهوه به طور مداوم در حال رشد و پیشرفت است در نتیجه سلیقه و ترجیحات مردم نیز تغییر می‌کند. آنها بیشتر به قهوه‌هایی تمایل دارند که از کیفیت بالا و طعم و عطر منحصر به فردی برخوردارند. در قهوه تخصصی دیگر فقط بحث دریافت کافئین و انرژی نیست بلکه اینجا مواردی مثل تفاوت‌های جزئی در طعم دانه، فرآیند روست کردن، هنر دم کردن و... اهمیت پیدا می‌کند. 
قهوه خوب را از دلکینی بخرید و از نوشیدن هر جرعه‌ی آن لذت ببرید.