0
shortlogoخانه حساب کاربری سبد خرید0

قیمت و خرید قهوه اسپرسو

فیلتر ها

مرتب سازی بر اساس

رنج قیمتی

فیلتر محصولات

مرتب سازی بر اساس

رنج قیمتی

فیلتر محصولات

اگر شما هم عاشق قهوه باشید، برای شما هم هر روز بدون قهوه، مثل یک روز بدون آفتاب است؛ سرد، تاریک و بی‌روح. قهوه تنها یک نوشیدنی نیست، بلکه یک منبع پرانرژی است که ذهن را بیدار می‌کند و روح انسان را زنده می‌نماید.
اگر شما هم از نوشیدن قهوه لذت می‌ برید و دوست دارید قهوه اسپرسو میل کنید، بهتر است خرید قهوه اسپرسو را با ما تجربه کنید.
اسپرسو در واقع یک روش عصاره‌گیری قهوه است. با توجه به اینکه ترکیب قهوه اسپرسو چگونه باشد و عصاره‌ گیری آن به چه شکل انجام شود، در هر شات به مقدار ۲۹ تا ۱۰۰ میلی‌ گرم کافئین دارد.
طعم اسپرسو با توجه به نوع دانه قهوه، سطح برشته شدن آن، دمای آب، زمان دم و ... می‌ تواند متفاوت باشد.

 برای اسپرسو دانه قهوه یا پودر قهوه انتخاب کنم؟

این سؤال از اولین سردرگمی‌های بسیاری از افراد هنگام خرید قهوه اسپرسو است. ابتدا پاسخ کوتاه می‌دهیم: اگر دستگاه آسیاب دارید، دانه قهوه بخرید و در غیر این صورت، پودر قهوه. در ادامه دانه قهوه و پودر قهوه را مقایسه می‌کنیم و مفصل‌ به این سؤال پاسخ می‌دهیم. 
ممکن است با خود بگویید به هر حال قبل از دم‌کردن قهوه، باید آن را آسیاب کنیم؛ پس چرا از ابتدا سراغ پودر قهوه نرویم؟ باید بگوییم قهوه تازه آسیاب شده، طعم و بوی قوی‌تری دارد. از این رو، کسانی که آسیاب دارند می‌توانند پیش از دم‌آوری، تنها مقدار مصرفی خود را آسیاب کنند و از عطر و بوی تازه آن لذت ببرند. هنگامی که قهوه آسیاب و به تکه‌های ریز تبدیل می‌شود، بیشتر در معرض تور، گرما، رطوبت و دیگر عوامل قرار گرفته و زودتر از دانه قهوه عطر و طعمش را از دست می‌دهد. به‌طور کلی دانه قهوه، ماندگاری بیشتری دارد و برای مدت‌زمان طولانی‌تری می‌توانید از تازگی آن لذت ببرید. 
همچنین درصورتی‌که آسیاب قهوه دارید، می‌توانید دانه را برای ابزار دم‌آوری دلخواه خود اعم از موکاپات، دستگاه اسپرسو، کمکس، فرنچ پرس و غیره آسیاب کنید. این در حالی است که با خرید پودر قهوه، دستتان برای ابزارهای دم‌‌آوری مختلف باز نخواهد بود؛ چون هنگام خرید پودر قهوه، باید آسیاب مخصوص ابزار دم‌آوری مد نظر خود را انتخاب و خریداری کنید. 
در عوض کار با پودر قهوه راحت‌تر است و دم‌کردن آن زمان کمتری از شما می‌گیرد. با پودر قهوه نیازی نیست هر روز مقدار قهوه مورد نظر خود را آسیاب کنید و خرج اضافه برای خرید دستگاه آسیاب داشته باشید. لازم به ذکر است که آسیاب کردن قهوه به آگاهی نیاز دارد و برای دستیابی به نتیجه مطلوب خود، باید زمانی برای یادگیری و آزمون و خطا صرف کنید. 
در نهایت شما با خرید دانه قهوه خیلی بهتر می‌توانید کیفیت قهوه را بسنجید؛ چرا که شکل و شمایل دانه‌های قهوه، کیفیت آن را لو می‌دهند!
درصورتی‌که تصمیم دارید پودر قهوه خریداری کنید و با مورد آخر دودل شده‌اید، با دلکینی هیچ نگرانی‌ای نخواهید داشت. در فروشگاه اینترنتی دلکینی، امکان سفارش دانه قهوه و همچنین پودر قهوه وجود دارد که خیال شما را از بابت کیفیت راحت می‌کند. در دلکینی، انتخاب با شماست و  تضمین کیفیت با ما.

دانه و پودر اسپرسو

آشنایی با معروف‌ترین نژادهای قهوه و ترکیب آنها

هنگام خرید قهوه اسپرسو، می‌بینید که در دنیایی از تنوع قهوه‌ها، نژادهای ربوستا و عربیکا پیشرو هستند. بیشتر قهوه‌های موجود در بازار، ترکیبی یا بلِندی (Blend) از این دو نوع قهوه هستند که هر کدام ویژگی‌های منحصر به فرد خود را داشته و تأثیری مستقیم روی طعم و عطر قهوه می‌گذارند. در ادامه با روبوستا، عربیکا، ترکیب‌های معروف آنها و همچنین قهوه‌های تک‌ خاستگاه آشنا خواهید شد.

قهوه عربیکا

عربیکا به طعم ملایم، عطر یا همان آرومای مطبوع و اسیدیته بالا معروف است. تفاوت طعم قهوه عربیکا و روبوستا به‌گونه‌ای است که بدون داشتن تخصصی در زمینه قهوه، متوجه طعم ملایم‌تر عربیکا نسبت به روبوستا خواهید شد. دانه‌های قهوه عربیکا از نواحی مرتفع با هوای خنک برداشت می‌شوند. طعم‌یاد عربیکا معمولا میوه‌ای، به‌‌خصوص مرکباتی است و چربی و قند بیشتری نسبت به روبوستا دارد. این تفاوت در چربی و قند، هیچ تأثیری روی کالری مصرفی آنها ندارد، اما دلیل طعم ملایم‌تر عربیکا محسوب می‌شود. اگر نمی‌توانید تلخی زیاد را تحمل کنید و طعمی ملیح‌تر نیاز دارید، سراغ قهوه ۱۰۰٪ عربیکا یا ترکیباتی بروید که درصد عربیکای آن بیشتر از روبوستاست. توجه داشته باشید که قیمت قهوه اسپرسو متشکل از عربیکا، بیشتر از روبوستاست.

قهوه روبوستا

قهوه ربوستا با طعم قوی و سنگین خود، هارمونی جذابی با عربیکا ایجاد می‌کند. این نوع از قهوه در نواحی کم‌ارتفاع با آب‌وهوای گرمتر کشت شده و ته‌مزه‌ای آجیلی یا شکلاتی دارد. کافئین روبوستا، تقریبا دو برابر عربیکاست و گزینه‌ای فوق‌العاده برای افرادی است که برای شروع روز خود، به انرژی زیاد احتیاج دارند. روبوستا معمولا نقش مهمی در ترکیب‌های قهوه دارد و علاوه بر تأمین کافئین بیشتر، تأثیر مستقیم روی کرمای اسپرسو می‌گذارد. اگر ترجیح می‌دهید قهوه شما ترشی کمتر و کافئین بیشتر داشته باشد، هنگام خرید قهوه اسپرسو سراغ ترکیب‌هایی بروید که درصد ربوستای آنها بالاست. به خاطر داشته باشید که درصد بالای ربوستا در ترکیب‌های قهوه، تلخی بیشتری به همراه دارد.

تفاوت دانه قهوه عربیکا و روبوستا برای قهوه اسپرسو

قهوه تک‌خاستگاه و قهوه ترکیبی

قهوه تک‌خاستگاه، همان‌طور که از نامش برمی‌آید، قهوه‌ای است که از یک منطقه جغرافیایی برداشت شده و برعکس قهوه‌های ترکیبی، متشکل از قهوه‌های نواحی مختلف نیست. دسترسی به قهوه‌های تک‌خاستگاه نسبت به قهوه‌های ترکیبی سخت‌تر است؛ چرا که این قهوه‌ها معمولا در همه فصل‌‌ها و در مقیاس زیاد کشت نمی‌شوند. عطرو طعم قهوه‌های تک‌خاستگاه منحصربه فرد است. 
نقطه مقابل قهوه‌های تک‌خاستگاه، قهوه‌های ترکیبی هستند که تنوع زیادی از طعم و مزه را در اختیار شما قرار می‌دهند. هنگام خرید قهوه اسپرسو، با ترکیب‌های مختلفی از روبوستا و عربیکا مواجه خواهید شد. قهوه‌‌های ترکیبی به‌ خاطر مکمل‌بودن این دو نژاد قهوه، طعم متعادل‌تری دارند. محبوب‌ترین قهوه‌های ترکیبی، از ترکیب روبوستا و عربیکا با درصدهای مختلف به‌وجود می‌آیند. هر چقدر درصد روبوستا بالاتر باشد، کافئین ترکیب بیشتر خواهد بود. 
ترکیب ۷۰٪ عربیکا ۳۰ ٪ روبوستا یکی از پرطرفدارترین قهوه‌های ترکیبی است که طعمی ملایم دارد و برای افرادی مناسب است که قهوه ۱۰۰٪ عربیکا را نمی‌پسندند و نیاز به تلخی و کافئین بیشتری دارند. 
ترکیب ۵۰٪ عربیکا ۵۰٪ روبوستا، هارمونی جالبی از این دو نوع قهوه ایجاد می‌کند و در کنار طعم قوی قهوه، ویژگی‌های عربیکا را تا حدی حفظ کرده است. این ترکیب مناسب افرادی است که به یک اندازه به روبوستا و عربیکا علاقه دارند و کافئین بیشتری نسبت به ترکیب پیشین می‌خواهند. 
در نهایت ترکیب ۳۰٪ عربیکا ۷۰٪ روبوستا، یکی دیگر از ترکیب‌های محبوب است که نسبت به دو ترکیب قبلی کافئین بیشتری دارد. ربوستا در این ترکیب غالب است و به‌طبع طعم قوی و سنگینی به آن بخشیده است، اما تلخی آن به‌اندازه روبوستا ۱۰۰٪ نیست.

انواع درجه برشته‌ کاری قهوه (روست) کدام‌اند؟

دانه‌های قهوه که روزانه استفاده می‌کنیم، از ابتدا این شکل و شمایل را ندارند. برای اینکه دانه‌های سبز قهوه به طعم و مزه‌ای که هرروزه از آن لذت می‌بریم برسند، باید برشته یا به اصلاح روست شوند. در این فرایند، باید به‌صورت محتاطانه به دانه‌های قهوه گرما داده شود تا طعم و عطر آنها آزاد شود. درجه برشته‌کاری قهوه، نقشی حیاتی در تعیین مزه نهایی قهوه دارد که هنگام خرید قهوه اسپرسو باید به آن توجه کنید. اگر بخواهیم انواع درجه روست ( برشته کاری) را نام ببریم، باید به لایت روست، مدیوم روست، مدیوم-دارک روست و در نهایت دارک روست اشاره کنیم. در ادامه متداول‌ترین درجات برشته‌کاری یعنی مدیوم روست و ایتالین روست را معرفی می‌کنیم.

مدیوم روست

دانه‌های قهوه مدیوم روشن، رنگ قهوه‌ای دارند و سطح آنها کمی چرب است. این قهوه نسبت به لایت روست، طعم شیرین‌تر، بادی قوی‌تر، اسیدیته متعادل‌تر و به‌طور کلی مزه ملایمی دارد. بسته به خاستگاه قهوه، قهوه‌های مدیوم روست رنج وسیعی از طعم‌های شیرین، آجیلی و میوه‌ای دارند که محبوبیت آنها را  دوچندان می‌کند.

میدوم - دارک روست

قهوه مدیوم دارک روست (ایتالین روست) معمولا رنگ مشکی درخشان دارد. این قهوه طعم تلخ‌تری نسبت به درجات دیگر دارد و  اسیدیته پایین آن، قهوه دارک روست را به مکمل عالی شیر و خامه تبدیل می‌کند. اگر بادی قهوه و حسی که قهوه در دهان شما می‌دهد برایتان اهمیت دارد، قهوه دارک روست گزینه خوبی برای شما خواهد بود. 

میزان کافئین قهوه

اگر شما هم بدون دریافت کافئین قهوه نمی‌توانید روز خود را با انرژی شروع کنید، بهتر است پیش از هرگونه اقدام برای خرید قهوه اسپرسو، اطلاعاتی در این زمینه کسب کنید. درصورتی‌که میزان کافئین مصرفی برایتان اهمیت دارد، باید در نظر داشته باشید روبوستا بیشترین میزان کافئین را دارد و پس از آن، انواع قهوه‌های ترکیبی و در نهایت عربیکا در رده‌های بعدی می‌نشینند. با وجود این، بدیهی است که هر چقدر درصد روبوستا در ترکیب بیشتر باشد، قهوه کافئین بیشتر و به دنبال آن مزه تلخ و سنگین‌تری خواهد داشت. در مقابل، عربیکا طعم ملایم و دلنشین‌تر، اما کافئین کمتری دارد. در نظر داشته باشید میزان کافئین قهوه، به عوامل دیگری همچون نحوه دم‌آوری و میزان قهوه مصرفی نیز بستگی دارد. 

رایحه و طعم‌یادهای انواع قهوه

رایحه و طعم‌یادهای قهوه، به عوامل مختلفی از جمله خاستگاه، درجه روست و نحوه دم‌آوری وابسته است، اما به‌طور کلی می‌توان ویژگی‌ها و طعم‌یادهای مشخصی را برای روبوستا و عربیکا نام برد. برای مثال عربیکا بیشتر طعم‌یاد گل و رایحه میوه‌ای، توت و مرکبات دارد و روی‌هم‌رفته طعم آن نسبت به روبوستا دلپذیرتر است. از طرفی، طعم روبوستا تلخ‌تر و با طعم‌یادهای شکلات و آجیل است. پیش از خرید قهوه اسپرسو خوب است این رایحه و طعم یادها را به خاطر داشته باشید تا قهوه‌ای نزدیک به ذائقه خود انتخاب کنید.
بررسی قهوه‌ها از نظر طعم

قبل از اقدام برای خرید قهوه اسپرسو، لازم است ذائقه خود را تشخیص دهید. قهوه تلخ دوست دارید یا ملایم یا شاید هم کمی ترش؟ اگر قهوه‌ای با طعم مطبوع شیرین و طعم‌یادهای میوه‌ای ترجیح می‌دهید، عربیکا گزینه بهتری برای شماست. اسیدیته عربیکا نسبت به روبوستا بالاتر است و ترشی قهوه از صفات بارز این دسته از قهوه‌هاست. در نقطه مقابل روبوستا قرار دارد که به خاطر کافئین زیاد، طعم قوی و تلخی دارد و در دهان مزه‌ای آجیلی بر جای می‌گذارد.

 
قیمت قهوه اسپرسو

عوامل مختلفی همچون نژاد دانه و هزینه کشت و برداشت و فرآوری، قیمت قهوه را تعیین می‌کنند. برای مثال، شرایط سخت کاشت و برداشت عربیکا، سبب قیمت بالاتر آن نسبت به روبوستا شده است. کاشت روبوستا راحت‌تر است و به‌طور کلی این نژاد کمتر تحت‌تأثیر وضعیت اقلیمی و آفت‌ها قرار می‌گیرد. رشد عربیکا تا وقتی که زمان برداشت برسد چند سال طول می‌کشد، اما روبوستا رشد سریعتری دارد. این دلایل همگی باعث می‌شوند تا قیمت عربیکا از روبوستا بیشتر باشد.

خرید قهوه دلکینی

هنگام خرید قهوه اسپرسو، تنها جست‌وجویی ساده در گوگل کافی است تا با دنیایی از فروشنده‌های قهوه مواجه شوید. چیزی که اهمیت دارد، تمرکز مجموعه روی کیفیت و احترام به مشتری است و این مسئله دقیقا هدفی است که فروشگاه خرید قهوه دلکینی دنبال می‌کند. هنگام خرید از دلکینی نیازی نیست نگران کیفیت و قیمت قهوه اسپرسو باشید؛ چرا که این مجموعه پس از تهیه بهترین دانه‌های قهوه، آنها را برای فرآوری و روست به دست متخصصین حرفه‌ای می‌سپارد. کافی است یک بار قهوه خود را از دلکینی خریداری کنید تا همراه همیشگی مجموعه ما شوید.