خرید پودر قهوه (قهوه آسیاب شده) می‌تواند یک تجربه لذت‌بخش برای علاقه‌مندان قهوه باشد. اما برای درک لذت واقعی نوشیدن یک فنجان قهوه، باید پودر قهوه مناسب خودمان را خریداری کنیم. برای انتخاب نوع مناسب پودر قهوه، باید سلیقه فرد در طعم قهوه، نوع ابزار دم‌آوری که استفاده می‌شود و نحوه مصرف قهوه را در نظر گرفت.

ذائقه فرد در ترجیحات طعمی (مانند تلخی، شیرینی و ترشی)، نوع ابزار دم‌آوری و نحوه مصرف قهوه مهم است. به عنوان مثال، اگر برای دم‌آوری با دستگاه اسپرسو، پودر قهوه باید بسیار ریز باشد؛ اما برای دستگاه فرنچ پرس، پودر قهوه باید درشت‌تر باشد. همچنین، نوع دانه قهوه نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد، به عنوان مثال، دانه‌های قهوه عربیکا ممکن است طعمی شیرین‌تر و ملایم‌تر داشته باشند، در حالی که روبوستا معمولاً تلخ‌تر و قوی‌تر است. در آخر، توصیه می‌شود چندین نوع مختلف را امتحان کنید تا پودر قهوه‌ای را انتخاب کنید که بهترین تجربه را برای شما ایجاد کند.

درجه آسیاب پودر قهوه برای ابزارهای دم آوری چقدر باید باشد؟

یکی از نکات مهم هنگام خرید قهوه آسیاب شده ( پودر قهوه) درنظر گرفتن ابزار دم‌آوری مورد استفاده است؛ چراکه برای هر ابزار دم‌آوری قهوه، درجه آسیاب قهوه متفاوت است:

اسپرسو:

در اسپرسو، توصیه می‌شود که درجه آسیاب بسیار ریز باشد. این باعث می‌شود که ریزدانه‌های قهوه در برابر عبور آب مقاومت داشته باشند و کریمای خوشمزه‌ای تشکیل شود.

فرنچ پرس:

برای فرنچ پرس، که از فیلتر فلزی استفاده می‌شود، توصیه می‌شود که قهوه با درجه آسیاب درشت‌تری تهیه شود. آسیاب قهوه(coffee grinder) زیادی ریز باشد، ممکن است قهوه در فنجان تلخ شود و فیلتر دستگاه به‌سختی پایین بیاید.

جذوه:

قبل از خرید قهوه ترک توجه داشته باشد که آسیاب قهوه برای دم‌آوری با جذوه باید به صورت کاملاً ریز و به شکل آردی باشد. این باعث می‌شود که اگر پودر قهوه را بر روی دست بکشید، اثر رنگ قهوه‌ای بر روی پوست دست باقی بماند.

موکاپات:

درجه مناسب برای تهیه قهوه با موکا پات یا قهوه روی گاز، کمی درشت‌تر از اسپرسو است. آسیاب قهوه زیاد ریز باشد، باعث می‌شود آب به‌سختی از روی پودر قهوه عبور کند و طعم تلخ و ناخوشایندی در فنجان به‌وجود آید.

انواع درجه برشته کاری (روست) چه تفاوت هایی دارند؟

قهوه‌های لایت روست، مدیوم روست و دارک روست در طعم، رایحه، و میزان کافئین با یکدیگر تفاوت‌های مهمی دارند.

لایت روست (Light Roast):

این نوع قهوه دارای رنگ قهوه‌ای کم رنگ و ساختار کاملاً خشک است. روست در دمایی بین (175-205 درجه سانتی‌گراد) .قهوه لایت روست بادی سبک و اسیدیته بالایی دارد. معمولاً این نوع قهوه دارای میزان کافئین بیشتری نسبت به دیگر انواع است.

مدیوم روست (Medium Roast)

قهوه مدیوم روست تا حدودی طعم اصلی قهوه را حفظ کرده و تعادلی بین بادی قهوه و اسیدیته برقرار کرده است.  این نوع قهوه معمولاً در دمای 210-220 درجه سانتی‌گراد روست می‌شود.

دارک روست (Dark Roast):

قهوه دارک روست رنگ تیره‌ای دارد و به دلیل خروج روغن از قهوه، براق و شیشه‌ای به نظر می‌رسد. این نوع قهوه طعم خاکی و دودی دارد و تمام طعم قهوه از آن بهره‌مند شده است. قهوه دارک روست کمترین میزان کافئین را نسبت به سایر انواع دارد.

قیمت قهوه آسیاب شده:

قیمت پودر قهوه ( قهوه آسیاب شده) به چندین عامل بستگی دارد و ممکن است بین محصولات مختلف تفاوت‌های زیادی وجود داشته باشد. در ادامه، عواملی که ممکن است بر قیمت پودر قهوه تأثیر بگذارند آورده شده است:

نوع قهوه:

منبع قهوه: قهوه ممکن است از مناطق مختلف جهان به دست آمده و از انواع مختلف گیاه قهوه (مثل عربیکا یا روبوستا) باشد. گیاهان مختلف و مناطق مختلف می‌توانند تأثیر زیادی بر عطر و طعم قهوه داشته باشند. به عنوان مثال قهوه عربیکا از روبوستا گران‌تر است.

کیفیت و رتبه قهوه:

قهوه‌های سطح بالا و رتبه بندی شده: قهوه‌هایی که از نظر کیفیت بالا هستند یا توسط ارگان‌های رسمی رتبه‌بندی شده‌اند، ممکن است قیمت بیشتری داشته باشند.

بسته‌بندی:

نوع بسته‌بندی: بسته‌بندی های با کیفیت، ماندگاری و جلوه زیباتر ممکن است به قیمت پودر قهوه افزوده شود.

خرید قهوه آسیاب شده دلکینی

عربیکا و روبوستا دارای ویژگی‌های منحصر به فرد خود هستند که بر طعم، محتوای کافئین، قیمت قهوه و شرایط رشد آنها تأثیر می‌گذارد، اما در نهایت به سلیقه شما بستگی دارد. می‌توانید یک عربیکای شیرین را ترجیح دهید یا یک روبوستای جسورانه و قوی، اما گزینه دیگری هم وجود دارد که آن قهوه‌های ترکیبی است. شما میتوانید ترکیب عربیکا و روبوستا به مقدارهای مختلف را در فروشگاه اینترنتی کارخانه قهوه دلکینی ببینید و نزدیکترین به ذائقه خود را انتخاب کنید.

پودر قهوه عربی آروما بلند

  • طعم مرکبات
210,000 تومان
مقایسه

پودر قهوه ترک هارمونی بلند

  • کافئین متعادل
180,000 تومان
مقایسه

پودر قهوه فرانسه

  • طعم مرکبات
130,000 تومان
مقایسه

پودر قهوه 70 درصد عربیکا 30 درصد روبوستا

  • مناسب اسپرسوز ساز خانگی و موکاپات
  • 70% عربیکا، 30% روبوستا
220,000 تومان
مقایسه

پودر قهوه 50 درصد عربیکا 50 درصد روبوستا

  • 50% عربیکا، 50% روبوستا
  • مدیوم روست
200,000 تومان
مقایسه

پودر قهوه 100 درصد روبوستا

  • 100% روبوستا
  • مدیوم روست
178,000 تومان
مقایسه