• انتشار : 1402/10/30
  • نویسنده : سبحان گنگی
  • 417

دم آوری قهوه

نوشیدن یک فنجان قهوه در کنار خانواده می تواند خستگی یک روز پر استرس و خسته کننده را بر طرف کند. طعم دلنشین قهوه این نوشیدنی را به یکی از خاطره انگیزترین و پرطرفدارترین نوشیدنی‌ ها تبدیل کرده است. انواع مختلفی از قهوه در جهان مصرف می‌ شود که با توجه به ذائقه و سلیقه افراد متفاوت است. انواع روش‌ های دم آوری قهوه و ابزارهای دم‌ آوری آن تاثیر زیادی بر طعم و مزه قهوه دارند. البته توجه به کیفیت دانه‌ قهوه، فرآیند آسیاب کردن آن و مقدار برشته کردن دانه‌ ها نیز می‌ تواند بر کیفیت و طعم آن تاثیر داشته باشد.
دستگاه‌ های زیادی برای تهیه قهوه وجود دارد که با توجه به نوع قهوه سلیقه خود می‌ توانید از آن ها برای دم آوری قهوه استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم اطلاعات جامع و کاملی در مورد انواع روش‌ های دم آوری قهوه و دستگاه‌ های آن در اختیار شما قرار دهیم پس با ما همراه باشید.

معرفی انواع روش های دم آوری قهوه

نوشیدن یک فنجان قهوه می تواند روزی دلپذیر و سرشار از انرژی برای شما به ارمغان آورد. نوشیدن قهوه به بخشی انکار ناپذیر در زندگی بیشتر مردم جهان تبدیل شده است. بسیاری از مصرف کنندگان قهوه به دنبال تهیه و خرید بهترین نوع قهوه هستند تا بالاترین کیفیت را تجربه کند.
علاوه بر کیفیت دانه‌ های قهوه انواع روش‌ های دم آوری قهوه نیز در طعم و مزه آن تاثیر گذار است. برای تهیه یک فنجان قهوه خوش عطر و خوشمزه روش‌ های گوناگونی وجود دارد. برای تهیه قهوه باید به نوع آن دقت داشته باشید تا بهترین روش دم آوری را انتخاب کنید. البته انتخاب انواع روش‌ های دم آوری قهوه به ذائقه و سلیقه شما نیز بستگی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با انواع روش‌ های دم آوری قهوه به بررسی آن ها می‌ پردازیم:

روش دم آوری قهوه با تکنیک فشار

رایج‌ ترین روشی که افراد برای دم آوری قهوه با آن آشنا هستند، روش فشار یا pressure است. در این تکنیک آبی که دمای آن تا نزدیکی نقطه جوش بالا رفته است را با فشار از قهوه آسیاب شده عبور می‌ دهند. این فشار موجب حل شدن مواد جامد محلول و نامحلول در قهوه خواهد شد و هر چه مقدار فشار بالاتر باشد، عصاره‌ گیری بهتر و بیشتر خواهد بود.
این روش یکی از بهترین انواع روش‌ های دم‌ آوری قهوه است که برای تهیه قهوه اسپرسو از دستگاه‌ هایی مانند اسپرسو ساز، موکاپات، آیروپرس و ... استفاده می‌ شود. برای تهیه قهوه اسپرسو بهتر است از دانه‌ هایی که به صورت دارک روست یا مدیوم روست برشته شده‌ اند، براساس ذائقه خود استفاده کنید. در آسیاب کردن دانه‌ قهوه باید نوع دستگاه خود را در نظر داشته باشید. اما به طور کلی برای تهیه اسپرسو بهتر است دانه‌ های قهوه را ریز آسیاب کنید.

طرز تهیه قهوه با فرنچ پرس

روش دم آوری قهوه با تکنیک غوطه وری

از دیگر انواع روش‌ های دم آوری قهوه روش غوطه وری است که دانه‌ های آسیاب شده قهوه را در آب غرق می‌ کنند و بعد از مدتی عصاره قهوه خارج شده و مصرف می‌ شود. قهوه فرانسه را با دستگاه فرنچ پرس با همین تکنیک غوطه وری می‌ توان تهیه کرد. ابزارهای قهوه ساز دیگر نیز مانند سایفون، کلور، آیروپرس، کیوم پات و ... از این روش استفاده می‌ کنند.
 شاید تا به حال دیده باشید که قهوه ترک را معمولاً در قوری یا شیر جوش دم می‌ کنند. این روش نیز یکی از روش‌ های غوطه وری می‌ باشد که بسیار پر طرفدار است. قهوه‌ هایی که به روش غوطه وری تهیه می‌ شوند باید فیلتر شوند تا تفاله‌ های قهوه و ذرات آن از بین برود. در دستگاه‌ های فرنچ پرس هم از فیلتر استفاده می‌ شود که می تواند روغن‌ ها و چربی‌ های قهوه را نیز حذف کند.

روش دم آوری قهوه با تکنیک ریزش متمرکز

یکی از مرسوم‌ ترین انواع روش‌ های دم آوری قهوه روش ریزش متمرکز یا خیساندن است. ابزارهایی مانند کمکس، وی ۶۰، جم و ... از این روش استفاده می‌ کنند. همه این دستگاه‌ ها شکلی مخروطی داشته و از یک فیلتر کاغذی یا فلزی برای فیلتر کردن پودر قهوه استفاده می‌ کنند. روش دم آوری ریزش متمرکز یک تکنیک پر کاربرد است که در بسیاری از کشورها استفاده می‌ شود.
 قهوه ای که با این روش دم می‌ شود جز بهترین و محبوب‌ ترین انواع قهوه‌ ها است. البته این روش به دلیل اینکه کاملاً دستی است مشکلات خاصی نیز دارد. اگر اضافه کردن آب به قهوه به درستی انجام نشود، قهوه به خوبی عصاره گیری نشده و طعم خوبی نخواهد داشت. همچنین اگر دانه‌ های قهوه را خیلی ریز آسیاب کنید ممکن است جریان آب را مسدود کند. بنابراین زمان دم کشیدن قهوه طولانی شده و ممکن است سبد فیلتر سر ریز شود.
این روش دم‌آوری خصوصا برای قهوه تک خاستگاه (سینگل اوریجین) و همچنین بلند 100% عربیکا بسیار مناسب است و بهتر از هر روش دیگری، عطر و طعم واقعی قهوه عربیکا را به ارمغان می‌آورد.

انواع روش های دم آوری قهوه

انواع ابزار های دم آوری قهوه

روش‌ ها و ابزارهای مختلفی برای تهیه قهوه وجود دارد. استفاده از این ابزارها با توجه به نوع قهوه و ذائقه شما ممکن است متفاوت باشد. امروزه دستگاه‌ های قهوه ساز و اسپرسو ساز حرفه‌ ای می‌ توانند دما و فشار آب را تا حد زیادی بالا برده تا کیفیت قهوه افزایش یابد. ابزارهای دیگری نیز مانند کمکس، فرنچ پرس، کالیتا و ... وجود دارند که انواع روش‌ های دم‌ آوری قهوه را می‌ توان با آن ها انجام داد. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با ویژگی‌ های دستگاه‌ های دم آوری قهوه به بررسی آن ها می‌ پردازیم:

دستگاه دم آوری قهوه اسپرسو ساز

قهوه‌ ای که به وسیله دستگاه اسپرسو ساز تهیه شود طعمی ویژه و خاص دارد. در این روش به جای استفاده از آب داغ از بخار آب برای عصاره گیری قهوه استفاده می‌ کنند. اگر دستگاه اسپرسو ساز شما با کیفیت باشد، قادر است قهوه‌ ای فوق العاده آماده کند تا طعمی دلپذیر برای مصرف کنندگان داشته باشد. این ویژگی به یکی از نقاط ضعف دستگاه‌ های اسپرسو ساز نیز تبدیل شده است.
دستگاه‌ های با قیمت پایین معمولاً کیفیت پایین تری داشته و مخصوص استفاده‌ های خانگی هستند. این روش از بهترین و پر طرفدارترین انواع روش‌ های دم‌ آوری قهوه است. برای تهیه قهوه با کیفیت باید از دستگاه‌ های حرفه‌ ای و پر قدرت استفاده کنید. البته کیفیت دانه‌ های قهوه، فرایند روست و آسیاب کردن آن ها نیز در کیفیت قهوه اسپرسو تاثیر گذار است‌.

ابزار دم آوری قهوه سایفون

از دم ابزار سایفون برای اولین بار در ایتالیا استفاده شد. این ابزار دو مخزن قهوه و آب دارد. مقدار آب با توجه به حجم قهوه متغیر است و معمولاً برای هر نفر مقدار ۱۵۰ میلی‌ لیتر آب و ۹ گرم قهوه استفاده می‌ شود. در این ابزار آب سرد در ناحیه زیرین قرار دارد و پودر قهوه در محفظه بالایی می‌ باشد. آب را حرارت داده تا به نقطه جوش برسد. فشار آب مخزن پایین افزایش یافته و از محل فیلتر پارچه‌ ای خارج می‌ شود.
 آب و قهوه تقریباً ۴ دقیقه با هم در ارتباط هستند بعد از این مرحله حرارت را قطع کرده و عصاره قهوه از فیلتر پارچه‌ ای رد شده و به مخزن پایین انتقال می‌ یابد. در این روش معمولاً قهوه‌ ها دارای غلظت بالا و طعم تندی هستند، اما امروزه با تولید دستگاه‌ های جدید کمتر از این ابزار استفاده می‌ شود.

ابزار دم آوری قهوه V ۶۰

یکی از انواع روش‌های دم آوری قهوه استفاده از دستگاه V 60 است. اختراع این دستگاه در ژاپن صورت گرفته است. ظاهر دستگاه وی ۶۰ به کمکس شباهت داشته، ولی از لحاظ ساختاری با یکدیگر متفاوت هستند. دستگاه وی ۶۰ به حرف وی انگلیسی شبیه بوده و برای گرفتن عصاره قهوه باید در زیر آن مخزنی وجود داشته باشد.
استفاده از این دستگاه برای دم کردن قهوه می‌ تواند موجب احساس طعم بهتری از عصاره قهوه خواهد شد‌. مدت زمانی که برای دم کردن قهوه در این دستگاه نیاز است، ۳ الی ۴ دقیقه می‌ باشد. برای افزایش کیفیت عصاره‌ گیری قهوه به زمان ریزش و ارتفاع ریزش آب نیز باید توجه کنید. برای بهره‌مندی از طعم بهتر است از آب شهری برای استفاده از انواع روش‌ های دم آوری قهوه استفاده نکنید. دمای آب در این روش دم‌آوری بین 90 تا 92 درجه مطلوب است.

ابزار دم آوری فرنچ پرس

یکی از ساده‌ ترین انواع روش‌ های دم آوری قهوه استفاده از ابزار فرنچ پرس می‌ باشد. در این روش آب و قهوه به صورت همجواری در کنار هم قرار گرفته و به وسیله فیلتر فلزی جدا می‌ شوند. برای استفاده از این روش بهتر است قبل از استفاده از آن فرنچ پرس را کمی گرم کنید. در این روش دانه‌ های قهوه را باید نسبت به سایر روش‌ های دم‌ آوری درشت‌ تر آسیاب کنید.
برای تهیه قهوه باید ابتدا قهوه را اضافه کرده سپس به ازای هر ۶ گرم قهوه مقدار ۱۰۰ میلی لیتر آب به آن اضافه کنید تا همه سطح قهوه خیس شود. بعد از گذشت ۳ دقیقه فیلتر فلزی را به آرامی پایین آورده تا عصاره آن جدا شود. دمای آب در استفاده از فرنچ پرس باید ۸۸ تا ۹۰ درجه سانتی گراد باشد.

ابزار دم آوری قهوه ایروپرس

ایروپرس نیز به عنوان یکی از انواع روش‌ های دم آوری قهوه در سال ۲۰۰۵ در آمریکا اختراع شده است. دو پیستون موجود در این دستگاه موجب عبور آب و هوا با فشار بالا از روی سابه قهوه شده و عصاره قهوه را می‌ گیرد. برای استفاده از این دستگاه قبل از هر چیز باید فیلتر و دم ابزار قهوه را با آب گرم کنید.
 بیشترین مقدار عصاره گیری که می‌ توانید با این دستگاه انجام دهید، ۲۰۰ میلی لیتر است. دستگاه دم آوری قهوه ایزوپرس در دو مدل در بازار دیده می‌ شود. این دو مدل عبارتند از اورجینال آمریکایی و طرح چینی که در جنس بدنه و سایزهای پیستون با یکدیگر متفاوت هستند.

ابزار دم آوری قهوه کمکس

این ابزار در آمریکای جنوبی بسیار پر طرفدار بوده اما پیدایش آن ابتدا در ژاپن بوده است. کمکس از جنس پیرکس بوده و انتقال گرمای کمی دارد. در این ابزار قهوه و آب به وسیله فیلتر کاغذی از هم جدا می‌ شوند. به ازای هر ۱۰۰ میلی‌ لیتر آب از ۶ گرم قهوه که کمی از اسپرسو درشت‌ تر آن را آسیاب کرده اند، استفاده می‌ شود.
 برای تهیه قهوه توسط کمکس ابتدا قهوه آسیاب شده را روی فیلتر ریخته و دو برابر آن آب با دمای حدود ۹۰ درجه اضافه کنید. بعد از گذشت ۳۰ ثانیه که گازهای قهوه از آن خارج شدند، باقیمانده آب را در مدت ۳ تا ۴ دقیقه به صورت یکنواخت بر روی قهوه بریزید تا قهوه شما آماده شود.

نظر خود را در مورد این صفحه وارد نمایید